80. rocznica wybuchu II wojny światowej

 

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. 80 lat temu Polska jako pierwsza stawiła czoła zbrodniczej niemieckiej i sowieckiej totalitarnej nawałnicy. Bolesne skutki tego kataklizmu odczuwamy do dziś. Pamięć o tej tragedii łączy pokolenia i stanowi wyraz szacunku dla ofiary naszych przodków.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył funkcję Pełnomocnika do spraw organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej dr. Karolowi Nawrockiemu dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzenia, organizowane przez Muzeum w ramach obchodów, zostały objęte Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Motywem przewodnim organizowanych przez Muzeum obchodów są trzy symboliczne wydarzenia decydujące o okolicznościach wybuchu II wojny światowej i jej eskalacji:

Wokół tych trzech dat Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogniskuje ogólnopolskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wszystkie informacje związane w rocznicowymi wydarzeniami wpisującymi się w Kalendarium oficjalnych obchodów znajdują się na stronie: