30. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Biurem Programu „Niepodległa” włącza się w obchody 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W ramach wspólnego upamiętnienia tej rocznicy i najważniejszego ruchu społecznego w najnowszej historii Polski, zapraszamy na wyjątkowy koncert muzyki symfonicznej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz na koncert pieśni stworzonych przez dwóch bardów „Solidarności” – Gintrowskiego i Kaczmarskiego, który odbędzie się na dziedzińcu UW. Przypomnimy też unikalny plakat „W samo południe” z rewolwerowcem Solidarności, mobilizujący do wzięcia udziału w wyborach w 1989 roku.

Koncert muzyki symfonicznej w Teatrze Wielskim – Operze Narodowej

Uroczysty koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie oficjalnym wydarzeniem rocznicowym, który rozpoczniemy wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Na scenie Teatru Wielkiego zasiądą muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Michała Klauzy. Na fortepianie towarzyszył będzie orkiestrze Łukasz Krupiński. Wykonane zostaną między innymi: „Mazur z opery Halka” Stanisława Moniuszki, „Fantazja A-dur na tematy polskie opus 13” Fryderyka Chopina czy „Trzy Tańce opus 34 na orkiestrę” Henryka Mikołaja Góreckiego. Do tego orkiestra wykona „Uwerturę” Ignacego Jana Paderewskiego i „Małą Suitę” Witolda Lutosławskiego.

Do wspólnego upamiętnienia wydarzeń z 1989 roku zaproszono przedstawicieli Rządu i Parlamentu oraz Prezydenta RP, wszystkich byłych prezydentów i premierów, członków korpusu dyplomatycznego i innych.

 „Pieśni o wolnej Polsce - Gintrowski i Kaczmarski na UW” na upamiętnienie wyborów z 4 czerwca 1989

Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego 4 czerwca o godz. 18.00 wybrzmią pieśni bardów „Solidarności” – Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Utwory, które na stałe wpisały się w świadomość Polaków, wykonają: LUC + Rebel Babel, Paweł Kukiz, Norbert Smoła Smoliński, Darek Malejonek, Katarzyna Moś, Kuba Sienkiewicz, Marcin Styczeń, Ludmiła Miłka Małecka, Marek Dyjak i Danuta Szymańska.

Czas twórczości Kaczmarskiego i Gintrowskiego przypadał na okres gorących przemian zachodzących w Polsce. W swoich utworach bardowie odnosili się do wątków historycznych, jak i im współczesnych, łącząc je umiejętnie z kwestiami etycznymi, problemami moralnymi, i pytaniami o wyznawane wartości. Współcześni artyści przypomną tak znane pieśni jak „Mury”, „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Przyjaciele”, „Sara”, „Obława”, „Wojna postu z karnawałem” czy „Nie lubię”.

Koncert „Pieśni o wolnej Polsce – Gintrowski i Kaczmarski na UW” poprowadzi Anna Popek. Wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy do wspólnego śpiewu!