Digitalizacja archiwów i Rekomendacja Warszawska. Berlińska wizyta Magdaleny Gawin

14-09-2018

Rozmowy o Rekomendacji Warszawskiej oraz temat digitalizacji archiwów i wymiany doświadczeń w obszarze ochrony zabytków zdominowały wizytę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, dr hab. Magdaleny Gawin w Berlinie. W niemieckiej stolicy minister Gawin spotkała się z sekretarz stanu MSZ Niemiec, Michelle Müntefering, Przewodniczącą Niemieckiego Narodowego Komitetu Ochrony Zabytków, Minister ds. Nauki, Badań i Kultury Landu Brandenburgii, Martiną Münch oraz ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzejem Przyłębskim.

Rozmowy o digitalizacji archiwów związane są z pracami Instytutu Pileckiego. Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prowadzi badania w zakresie nauk historycznych, innych nauk humanistycznych i społecznych w celu poszerzania i dokumentowania wiedzy na temat totalitaryzmów oraz zbrodni niemieckich i sowieckich w XX wieku. Docelowo ma być trzecim, po The Wiener Library w Londynie oraz United States Holocaust Memorial Museum Washington, w pełni zdigitalizowanym ośrodkiem dokumentującym historię totalitaryzmów XX w.

Rekomendacja Warszawska to dokument zawierający zbiór zasad postępowania, jakimi należy kierować się w procesie odbudowy miast czy rekonstrukcji zniszczonych zabytków. W dokumencie odwołano się do przykładu i doświadczeń związanych z odbudową Warszawy po II wojnie światowej i Powstaniu Warszawskim. W uznaniu dla heroizmu i poświęcenia polskiego społeczeństwa, które pełne determinacji odbudowało stolicę, historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 r. jako jedyny odbudowany zespół zabytków. Rekomendacja Warszawska została przyjęta podczas międzynarodowej konferencji „The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction”, która w maju br. odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. We wrześniu został wydana drukiem.

Rozmowom o Rekomendacji Warszawskiej towarzyszyła wymiana doświadczeń na temat ochrony zabytków w Niemczech i Polsce.  

 

 



powrót