43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

17-09-2018

Na zdjęciu rozpoczęcie FPFF w Gdyni. fot. PAP/Marcin Gadomski

Dziś, z udziałem wiceministra kultury Jarosława Sellina, rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – jeden z najstarszych festiwali filmowych w Europie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest współorganizatorem wydarzenia. W czasie festiwalu, który zakończy się w sobotę, najciekawsze rodzime filmy będą rywalizować o statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także o szereg nagród indywidualnych. W tym roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, festiwal uświetnią specjalnie przygotowane, ogólnodostępne dla widzów pokazy filmowe.

 

Pokazy na 100 lat niepodległości

Przełomowe wydarzenia z najnowszej historii Polski, dylematy Polaków na ich tle oraz sylwetki wybitnych patriotów prezentują filmy, które znalazły się w specjalnej pozakonkursowej sekcji 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych „100 Lat Niepodległości”. Sekcja obejmuje kilkanaście filmów, fabularnych i dokumentów, m.in. „A jednak Polska. 1918-1921” (1992), „Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu” (2001),  „Czarny czwartek” (2001), „Człowiek z marmuru” (1977), „Miasto 44” (2014), „Pianista” (2002), „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Wszystko co najważniejsze” (1992) czy Wołyń” (2016).

Festiwalowy pokaz filmu „Szaleńcy” będzie repremierą filmu zrekonstruowanego cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w ramach projektu Nitrofilm. Seansowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo skomponowana przez Stephena Horne’a, jednego z najsłynniejszych twórców muzyki do filmów niemych. Kompozytor zasiądzie przy fortepianie, a na perkusji towarzyszyć będzie mu Martin Pyne.

W programie sekcji „100 Lat Niepodległości” są również cztery krótkometrażowe filmy w reżyserii Marka Brodzkiego z cyklu „Polska Niepodległa”. Są to ekranizacje wybranych dzieł malarskich, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości: „Jan Matejko. REJTAN – UPADEK POLSKI”, „Stanisław Kaczor-Batowski. WEJŚCIE STRZELCÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO DO KIELC”, „Stanisław Masłowski. WIOSNA ROKU 1905”, „Wojciech Kossak. EMILIA PLATER W POTYCZCE POD SZAWLAMI”.

To druga odsłona z cyklu edukacyjnego „Historia w ożywionych obrazach" wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Filmy z cyklu „Polska Niepodległa” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

 

Kartka z Powstania

„Kartka z Powstania” to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. Producentami „Kartki z Powstania” są Narodowe Centrum Kultury oraz VR Heroes. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stanowiska umożliwiające doświadczenie filmu w technologii VR będą dostępne podczas Festiwalu w Gdyńskim Centrum Filmowym na Forum Studenckim obok sali kinowej Warszawa.

 

Konkursy FPFF

Do Konkursu Głównego 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zakwalifikowało się szesnaście filmów pełnometrażowych. Będą one rywalizować o Złote Lwy i Srebrne Lwy oraz o pozostałe nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe: „7 uczuć”, „Autsajder”, „Dziura w głowie”, „Eter”, „Jak pies z kotem”, „Kamerdyner”, „Krew Boga”, „Kler”, „Pewnego razu w listopadzie...”, „Twarz”, „Wilkołak”, „Zimna wojna”, „Fuga”, „Juliusz”, „Ułaskawienie”, „Zabawa zabawa”. W Konkursie Głównym są dwa pełnometrażowe debiuty reżyserskie. W Konkursie Inne Spojrzenie, w którym przyznawany jest Złoty Pazur, znalazło się osiem filmów: „53 wojny”, „Dzień czekolady”, „Jeszcze dzień życia”, „Moja polska dziewczyna”, „Monument”, „Nie zostawiaj mnie”, „Nina”, „Okna, okna”. W Innym Spojrzeniu debiutuje aż sześciu reżyserów.

 

Leaurat Platynowych Lwów: Jerzy Skolimowski

Platynowe Lwy to nagroda, którą corocznie przyznaje Komitet Organizacyjny Festiwalu, by uhonorować całokształt twórczości wybitnych twórców. Dotychczas otrzymali ją m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik. W ubiegłym roku do tego grona dołączył Jerzy Gruza, a w tym roku Jerzy Skolimowski. Reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta i malarz.

 

O festiwalu

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych istnieje od 1974 roku, jest jednym z najstarszych festiwali w Europie, promujący na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych rywalizują o statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych. Co roku widzowie FPFF mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami.

 



powrót